
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
| Interface | SPI |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Settling Time | 5 µs |
| Nominal Supply Current | 300 µA |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Conversion Rate | 1 Msps |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Differential Output | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 5004
Distributors
pcbx
Unit Price$3.86686
Ext.Price$3.86686
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.86686 | $3.86686 |
| 10 | $2.96955 | $29.69550 |
| 25 | $2.74479 | $68.61975 |
| 50 | $2.61827 | $130.91350 |
| 100 | $2.49758 | $249.75800 |
| 300 | $2.40129 | $720.38700 |
| 500 | $2.30870 | $1154.35000 |
| 1000 | $2.25023 | $2250.23000 |
| 3000 | $2.17803 | $6534.09000 |
